Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!




Data modyfikacji: 2020-12-07 18:49
Straszyki >> Heteropteryx dilatata - straszyk olbrzymi

Heteropteryx dilatata - straszyk olbrzymi

Odkrywca: Parkinson Rok: 1759 Nie wymaga rejestracji
Nazwa łacińska: Heteropteryx dilatata
PSG: 18
Synonimy / nazwy nieaktualne: Heteropteryx castelnaudi, Phasma (Eurycantha) graciosa, Heteropteryx hopei, Heteropteryx rollandi
Nazwa polska: Straszyk olbrzymi
Nazwa niemiecka: Malaiische Riesengespenstschrecke
Nazwa angielska: Malaysian jungle nymph, Malayan jungle nymph, jungle nymph
Aktywność: Nocna
Pochodzenie: Malezja
Rozmnażanie: płciowe i partenogenetyczne
Ciekawostki: Jest to jeden z największych pod względem wagi owadów i najcięższy ze straszyków.
Biotop: Lasy deszczowe
Wielkość samca: 12 cm
Wielkość samicy: 15 cm i bardzo masywna
Żywienie: Jeżyna, malina, ognik szkarłatny, głóg, bluszcz, róża, rododendron. Ze względu na swoje rozmiary jedzą dużo.
Temperatura °C: 25-28°C
Wilgotność powietrza %: 60-80%.
Wielkość terrarium: 50x40x40cm
Żywienie_odnosnik: nie wybieraj nic
Długość inkubacji jaj: 9 - 12 miesięcy
Wydzielanie substancji chemicznej: Nie
Sposób składania jaj: Zakopuje
Trudność hodowli: Trudny w hodowli
Dymorfizm płciowy: Samice znacznie większe, masywniejsze i zielone, samce brązowe z białymi plamami i uskrzydlone. Samice już po wykluciu mają zalążek pokładełka, a samce białe plamy.
Uwagi: Potrafi bronić się wierzgając pokrytymi ostrymi kolcami tylnymi odnóżami. Nie jest to niebezpieczne, ale zakleszczenie kolczastych odnóży tak dużego owada na ręce jest naprawdę nieprzyjemne. Ze względu na olbrzymie rozmiary i typową dla straszyków metodę linienia głową w dół, wymaga bardzo dużo miejsca, by prawidłowo przejść ostatnie linienie.
Odnośnik do opisu: Heteropteryx dilatata - straszyk olbrzymi

Opis gatunku:

Nazwa polska: straszyk olbrzymi

Pochodzenie: Zachodnia Malezja
Rozmnażanie
: płciowo
Wielkość: samica - 15cm, samiec - 9cm

O gatunku
Najcięższy straszyk świata, waga samicy dochodzi do 70 gram. Pomimo, że jest to jeden z najładniejszych straszyków nie jest polecany początkującym hobbystom. Od momentu złożenia jaj do otrzymania formy dorosłej (imago) mijają średnio dwa lata. Bardzo agresywny, potrafi mocno skaleczyć dłoń ostrymi kolcami tylnych nóg. Gdy samica atakuje gwałtownie podnosi tylne nogi, emitując za pomocą skrzydeł odgłos marszczonego papieru. Hodując ten gatunek zachowaj szczególną ostrożność!

Jak rozpoznać

Samica
Mierzy około 15cm. Swój zielony kolor otrzymuje po piątej wylince. Niemal całe ciało pokryte małymi, pomarańczowo-czerwonymi wyrostkami. Posiada zredukowane skrzydła, pokrywające połowę długości tułowia. Pod nimi kryje się druga, różowa para skrzydeł. Odwłok bardzo mocno poszerzony, na którym występują symetrycznie, wzdłuż osi ciała, wyrostki. Najczęściej występującym kolorem jest zielony, jednak w zależności od natężenia światła w terrarium z larwami można otrzymać osobniki dorosłe od żółtozielonych do zielonych. Czułki długie.

Samiec
Osiągają średnio 9cm. Brązowo-czarne z dużymi, pokrywającymi cały tułów skrzydłami. Na górnej krawędzi pierwszej pary skrzydeł widać biały pasek. Druga para jest różowa, widoczna siateczka czarnych żyłek, tworzących małe wieloboki. Czułki długie.

Młode
Zaraz po wykluciu mają około 2,5cm. Szarawe z brązowymi akcentami. Przypominają jasny kawałek kory. Bardzo dobrze zaznaczone segmenty odwłokowe. Płeć można rozróżnić po trzeciej wylince. Samiec ma wyraźnie zaznaczony przedostatni segment odwłoka (jest biały). Samica ma widoczne rostrum. Skrzydła pojawiają się przed ostatnią wylinką.

Jaja
Baryłkowate, 7mm długości, szare.

Hodowla

Dorosłe owady
Samica żyje średnio 13 miesięcy. W ciągu życia składa około setki jaj, zakopując jaja w podłożu. Należy więc zadbać albo o odpowiedni pojemnik z substratem, albo wyłożyć substrat na całej powierzchni dna terrarium. Średni okres życia samca jest znacznie krótszy, tylko do 6 miesięcy. Jednak przy dobrych warunkach hodowli mogą dożyć nawet roku. Optymalna temperatura dla dorosłych owadów waha się w granicach 20-25st.C. Warto zadbać o dobre przewietrzenie terrarium i wysoką wilgotność (70-80%).

Młode owady
Rozwój trwa bardzo długo, często ponad rok. Larwom należy zapewnić pokojową temperaturę (20-25st.C) i niższą wilgotność niż u dużych osobników. Wilgotność podnosimy w momencie kiedy samica przyjmie barwę zielonkawą, najczęściej jest wtedy po piątej wylince. Kolor samicy jest więc dla hodowcy wskaźnikiem zmiany warunków w terrarium. Młode larwy lęgną się po 12 miesiącach. Sumując czas wylęgu i czas dorastania do formy imago otrzymujemy dwa lata! Jest to więc straszyk dla wytrwałych hodowców.

Jaja
Składane minimum miesiąc po ostatniej wylince samicy. Substrat z jajami powinien być dość wilgotny, utrzymuj temperaturę 22-25st.C oraz 50-60% wilgotność. Inkubacja jaj trwa 12 miesięcy, można je pozostawić na ten okres w podłożu lub umieścić w inkubatorze.

Żywienie
Przede wszystkim liście jeżyny, jedzą również liście głogu, róży, truskawki, ognika szkarłatnego [zobacz roślinę].

Terrarium
Musi być odpowiednio duże w zależności od ilości hodowanych osobników. Dla dorosłej pary owadów minimum to 30x30x40 [dl/szer/wys]. Ważne, aby w terrarium były poumieszczane gałęzie wystające od podłoża aż po sam jego wierzch. Pamiętaj o odpowiednim podłożu (torf lub włóknina kokosowa), w którym samica złoży jaja. Są one składane dość głęboko. Warstwa substratu powinna być bardzo gruba. W przeciwnym wypadku owad będzie uderzał o dno terrarium, co spowoduje wygięcie odwłoka.

opracował: Adam Popiel

UWAGA KATALOG W BUDOWIE!W CHWILI OBECNEJ PREZENTUJEMY WYLĄCZNIE ZDJĘCIA. DANE WPISANE W TEKSTY SA NIE AKTUALNE JESZCZE.