Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!




Data modyfikacji: 2020-12-07 19:07
Straszyki >> Malacomorpha jamaicana

Malacomorpha jamaicana

Odkrywca: Rok: Nie wymaga rejestracji
Nazwa łacińska: Malacomorpha jamaicana
PSG: 213
Aktywność: Dzienna
Rozmnażanie: płciowe i partenogenetyczne
Biotop: np. Drzewa, Krzewy, Skały itp, xxx nad poziomem morza itp
Temperatura °C: W dzień XX°C, w nocy nie niżej niż YY°C
Wilgotność powietrza %: np. W dzień XX-ZZ%, w nocy nie niżej niż XX-VV%.
Żywienie_odnosnik: nie wybieraj nic
Wydzielanie substancji chemicznej: Nie
Sposób składania jaj: Zakopuje
Trudność hodowli: Łatwy w hodowli

Opis gatunku:

 

Nazwa polska: straszyk jamajski
Pochodzenie: Jamajka
Rozmnażanie: płciowo
Wielkość: samica - 5,5cm, samiec - 3,5cm

O gatunku

Gatunek ten jest dość łatwy w hodowli, choć wydziela substancje, która ma nieprzyjemny zapach i po kontakcie z oczami powoduje ich podrażnienie, dlatego nie jest polecany początkującym hodowcą. Straszyk ten pochodzi z Jamajki. Rozmnaża się płciowo i jest dość mały.


Jak rozpoznać

Samica
Większa od samca dorasta do 5-5,5 cm, jest koloru brązowego z czarnym paskiem przez środek ciała na którym występują wyrostki przez cały odwłok , posiada długie czułki o długości około 3,5 cm i brązowe wyłupiaste oczy. Nie posiada skrzydeł.

Samiec
Mały dorasta do 3-3,5 cm, jest koloru brązowo-żółtego z czarnym paskiem przez środek ciała, posiada ciemne wyłupiaste oczy i ma długie czułka jego narząd kopulacyjny jest jasnego koloru i posiada dwa wyrostki.

Młode
Ciemno brązowe wielkości około 1,5 cm z długimi czułkami, potrafią bardzo szybko się poruszać i wykorzystają każdą szczelinkę żeby uciec.

Jaja
Są długości około 3-4 mm, jasne. Po rozgniecieniu wypływa z nich czerwona ciecz.


Hodowla

Dorosłe owady
Hodowla dorosłych osobników nie jest dość trudna gdyż są bardziej odporne na spadki wilgotności jak i temperatur, lecz trzeba uważać przy manipulacjach w terrarium na wydzielinę która rozpylają w celach obronnych. Temperatura na poziomie 24-25st.C i wilgotność 60-70% którą możemy utrzymać na tym poziomie raz na dwa dni spryskując terrarium, zapewnia im to optymalne warunki. Rozmnażanie płciowe, samiec potrafi siedzieć na samicy wiele godzin, głównie nocą, samica zaczyna składać jajka ok. 2 tygodnie po wylince imaginalnej.

Młode owady
Młode owady trzymamy w podobnych warunkach co dorosłe tylko musimy podnieść wilgotność do około 80% i nie dopuścić do spadków temperatury lub wilgotności.

Jaja
Jaja inkubujemy w temperaturze 25st.C i wilgotności 75%, zapewniając im należytą wentylacje ponieważ gdy będzie ona słaba jajka zaczną nam pleśnieć. Inkubacja trwa około 3-4 miesiące, samica rozrzuca jaja po podłożu.

Żywienie
Żywi się ligustrem, najlepiej gdy jest on włożony do jakiegoś pojemniczka z wodą i dostępny po całym terrarium. Ligustr jest to pokarm łatwo dostępny w parkach, ogrodach, a nawet przed blokiem, tylko najlepiej jak by był z miejsca oddalonego od drogi.


Terrarium
Terrarium nie musi być duże dla 2/3 par wystarcza 30x15x30 (dł. x szer. x wys.). Jako wystrój najlepsze będą kawałki kory za którymi starzyki będą mogły się ukrywać wciągu dnia. Jako podłoża można użyć włókna kokosowego torfu lub ręczników papierowych.

 

opracował: Łukasz Gawron


UWAGA KATALOG W BUDOWIE!W CHWILI OBECNEJ PREZENTUJEMY WYLĄCZNIE ZDJĘCIA. DANE WPISANE W TEKSTY SA NIE AKTUALNE JESZCZE.