Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!




Data modyfikacji: 2020-12-07 18:00
Straszyki >> Oreophoetes peruana - Patyczak peruwiański

Oreophoetes peruana - Patyczak peruwiański

Odkrywca: Saussure Rok: 1868 Nie wymaga rejestracji
Nazwa łacińska: Oreophoetes peruana
PSG: 84
Synonimy / nazwy nieaktualne: Bacunculus festae, Bacunculus festuca, Bacunculus gramen
Nazwa polska: Patyczak peruwiański
Aktywność: Dzienna
Rozmnażanie: płciowe i partenogenetyczne
Biotop: np. Drzewa, Krzewy, Skały itp, xxx nad poziomem morza itp
Temperatura °C: W dzień XX°C, w nocy nie niżej niż YY°C
Wilgotność powietrza %: np. W dzień XX-ZZ%, w nocy nie niżej niż XX-VV%.
Żywienie_odnosnik: nie wybieraj nic
Wydzielanie substancji chemicznej: Nie
Sposób składania jaj: Zakopuje
Trudność hodowli: Łatwy w hodowli
Odnośnik do opisu: Oreophoetes peruana - Patyczak peruwiański

Opis gatunku:

Występowanie - żyje w górzystych terenach Peru i Ekwadoru.

O gatunku - odkryty w 1868 w Peru przez Saussure'a. U tego gatunku dymorfizm płciowy jest dobrze widoczny w ubarwieniu obu płci. Kiedy czuje się zagrożony wydziela białą, zapachową ciecz. Dlatego należy zawsze myć ręce po kontakcie z owadem. Lotna substancja wydzielana przez te owady zawiera quinolinę, mutagenną substancję, która może być niebezpieczna dla ludzi. Nie poleca się hodowania zbyt wielu osobników. Należy bardzo dobrze wietrzyć pomieszczenie, w którym znajdują się te owady. Mimo tego nie są niebezpieczne, gdy wiemy jak się z nimi obchodzić. Nie należy również brać za często owadów na rękę, ponieważ tracą swoje skłonności do obrony, dlatego należy się starać, aby je przenosić tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Jest to miły patyczak wyróżniający się od innych ciekawą, "ostrą" kolorystyką.

Wygląd - samica osiąga długość do 8cm, jest ciemnozielona, prawie czarna z pomarańczowo-żółtymi i białymi paskami biegnącymi przez całe ciało. Nogi długie, delikatne, czarne z żółtymi lub pomarańczowymi stawami. Głowa pomarańczowa lub żółta z czarnymi oczami. Czułki czarne długie. Koniec odwłoka pomarańczowy lub żółty. Kolorystyka samic różni się w zależności od osobnika. Czasami głowa, koniec odwłoka, stawy i paski wzdłuż ciała są albo całkowicie żółte albo pomarańczowe, ale także głowa, koniec odwłoka i stawy mogą być żółte, a pasy pomarańczowe lub na odwrót. Jednak tłem dla tych kolorów jest zupełna czerń całego ciała.

Samiec dorasta do 7cm. Wyróżnia je bardzo ciekawa kolorystyka. Całe ciało jest rażąco czerwone, nogi czarne, kolana lekko czerwonawe. Głowa również czerwona. Oczy czarne. Czułki długie i także czarne. Swój czerwony kolor przybiera dopiero po 6 linieniu.

Terrarium - pomieszczenie wybieramy w zależności od ilości hodowanych osobników. Dla kilku sztuk wystarczy terrarium średniej wielkości, lecz nie ma co ukrywać oczywiście im większe tym lepsze. Większe terrarium pozwala owadom ułatwia im poruszanie się. Podłoże wysypujemy torfem lub włókniną kokosową utrzymującą wilgotność. Można do tego celu użyć także mokrego piasku.

Preferują dobrze wentylowane pomieszczenia o temperaturze rzędu 15-22°C z dość wysoką wilgotnością wahającą się w granicach 60-80%. Są to wymagania dość dziwne jak na patyczaka. Całe terrarium dobrze jest spryskiwać wodą przynajmniej dwa razy dziennie. Niezbędna jest również dobra wentylacja, która zapewni dostęp świeżego powietrza i zapobiegnie pojawianiu się pleśni w terrarium, która może być zabójcza dla tych owadów.

Rozmnażanie - płciowe. Samica rozrzuca po terrarium 2-4 jajeczka dziennie. Jaja są bardzo delikatne, dlatego wybierając je należy bardzo uważać. Do tego celu najlepiej jest użyć wilgotnego pędzelka. Wybrane jajeczka należy dobrze umyć i umieścić w inkubatorku z syntetycznym podłożem w postaci gąbki. Im mniej będą dotykane, tym większy będzie procent wyklucia. Inkubacja trwa 3-4 miesiące w wilgotnym otoczeniu. Rozwój nimf trwa 4 miesiące, w tym czasie przechodzą 6-7 wylinek. Owad zrzuca wylinkę przeważnie w nocy wisząc na gałęzi. Dorosłe żyją dość długo: 8-10 miesięcy, z tym że samce troszeczkę krócej.

Pożywienie - w sprawie pożywienia jest to dość wybredny gatunek, ponieważ zjada tylko paprotkę (Narecznica samcza). Podając im tę roślinę należy zwrócić szczególną uwagę czy nie jest spryskana pestycydami. Szczególnie kupując ją w kwiaciarniach. Zanim włożysz roślinkę do terrarium umyj ją dokładnie. Gdy już to zrobisz wsadź ją dodatkowo do słoiczka z wodą, wtedy będziesz miał pewność, że będzie dłużej świeża.

Opracowanie Łukasz Czok

UWAGA KATALOG W BUDOWIE!W CHWILI OBECNEJ PREZENTUJEMY WYLĄCZNIE ZDJĘCIA. DANE WPISANE W TEKSTY SA NIE AKTUALNE JESZCZE.