Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!




Data modyfikacji: 2020-12-07 18:37
Straszyki >> Phyllium philippinicum - Liściec jesienny

Phyllium philippinicum - Liściec jesienny

Odkrywca: Rok: Nie wymaga rejestracji
Nazwa łacińska: Phyllium philippinicum
PSG: 76
Synonimy / nazwy nieaktualne: Phyllium siccifolium
Aktywność: Dzienna
Rozmnażanie: płciowe i partenogenetyczne
Żywienie_odnosnik: nie wybieraj nic
Wydzielanie substancji chemicznej: Nie
Sposób składania jaj: Zakopuje
Trudność hodowli: Łatwy w hodowli
Odnośnik do opisu: Phyllium philippinicum - Liściec jesienny

Opis gatunku:

Nazwa polska: liściec jesienny
Pochodzenie: Malezja
Rozmnażanie: płciowo, partenogenetycznie
Wielkość: samica - 8cm, samiec - 6cm

O gatunku

Bardzo ładny liścciec pochodzący z Malezji sklasyfikowany przez Linnaeusa w 1754. Polskie nazwy to liściec jesienny lub suchy liść. Nazwę polską przyjął najprawdopodobniej od przebarwień na skrzydłach czym przypomina liście na jesieni. Gatunek w Polsce pojawił się w 2003 roku w hodowlach, lecz nie można wykluczyć, że bywał już dużo wcześniej.


Jak rozpoznać

Samica
Wyraźnie różni się od samca, wielkości od 8,5 do 9,5 cm, posiada szerokie skrzydła na których występują przebarwienia. Składa około 200 jaj, ciekawostką jest to, że jajka składane są tylko w nocy a efekt jak taki jak ktoś by strzelał z czegoś do terrarium. Jajka nabierają dopiero wyglądu jajek ze zdjęcia kiedy wchłoną odpowiednia ilość wody. Samice żyją około 6-8 przy zapewnieniu im odpowiednich warunków.

Samiec
Mniejszy do samicy 6,5-7 cm. Potrafi latać, żyje krótko, 4-6 miesięcy.

Młode
Klujące się liścce są koloru brązowego z nielicznymi białymi plamkami. Zmiana ubarwienia na zielony rozpoczyna się gdy liścce rozpoczynają jedzenie czyli około 3 dni od wyklucia.

Jaja
Patrz zdjęcie pod opisem.


Hodowla

Dorosłe owady
Gatunek dość łatwy w hodowli w porównaniu z innymi liśccami, mimo że nie można podejść do niego z marszu nadaje się idealnie do hodowli jako pierwszy gatunek liścca. Liścce lubią wybierać miejsca o różnej wilgotności stąd konieczność nierównego pryskania terrarium. Temperatura w jakiej dobrze czują się liścce to 24-28 st.C, nie przeszkadza im temp. do 20 st.C ale preferują znacznie wyższą co łatwo zaobserwować w terrarium kiedy wygrzewają się przy żarówce. Preferowane jest światło dzienne.

Młode owady
Młode które się klują z jajek są bardzo szybkimi maluchami i wykorzystują najmniejszą szczelinę do ucieczki z terrarium. Na pierwsze dwie wylinki najlepiej nadaje się faunabox wysypany na dole włókniną kokosową. Nie zapomnijmy o codziennym zraszaniu terrarium najlepiej dwa razy dziennie. Pół faunaboxu spryskujemy mocno i obficie a druga połowę dosłownie jednym pociągnięciem spryskiwacza. Tak samo potem będziemy spryskiwać duże terrarium po to by utrzymywać odpowiednią wilgotność.

Jaja
Inkubacja jaj trwa około 3 miesięcy kiedy pojawią nam się pierwsze młode maluchy, ale nie zapominajmy, że może ona trwać nawet pół roku i więcej w przypadku niezapewnienia idealnych warunków inkubacji. Jajka inkubujemy najlepiej na włókninie kokosowej spryskując ją co drugi dzień by utrzymać dużą wilgotność. Starajmy się utrzymać temperaturę około 26 st.C i nie zapomninajmy o odpowiedniej wentylacji gdyż jajka będą nam pleśnieć.

Żywienie
Wszystkie stadia rozwojowe przyjmują liście jeżyny, można podać tez malinę, duże osobniki w zimie karmić można ostrokrzewem.


Terrarium

Terrarium wys.30, szer.25, dł.35 zapewni pełny komfort 2-3 parom.

 

opracował: Marek Piórkowski
UWAGA KATALOG W BUDOWIE!W CHWILI OBECNEJ PREZENTUJEMY WYLĄCZNIE ZDJĘCIA. DANE WPISANE W TEKSTY SA NIE AKTUALNE JESZCZE.