Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!




Data modyfikacji: 2020-12-07 18:23
Straszyki >> Sipyloidea sipylus

Sipyloidea sipylus

Odkrywca: Rok: Nie wymaga rejestracji
Nazwa łacińska: Sipyloidea sipylus
PSG: 4
Aktywność: Dzienna
Rozmnażanie: partenogenetyczne
Żywienie_odnosnik: nie wybieraj nic
Wydzielanie substancji chemicznej: Nie
Sposób składania jaj: Zakopuje
Trudność hodowli: Łatwy w hodowli
Odnośnik do opisu: Sipyloidea sipylus

Opis gatunku:

Nazwa polska: patyczak skrzydlaty
Pochodzenie: Madagaskar
Rozmnażanie: partenogenetycznie
Wielkość: samica - 8,5cm, samiec - ?cm

O gatunku, Jak rozpoznać

Patyczak skrzydlaty występuje w tropikalnych lasach Malezji, Borneo, Jawy, Sumatry i wysp Archipelagu Moluków. Patyczaki te posiadają skrzydła, których używają w razie niebezpieczeństwa, lecz pojawiają się one w późniejszym etapie rozwoju larwy (młodego owada), czułki u tych owadów są długie i nitkowate, nogi kruche i cienkie (trzeba uważać by przypadkowo nie oderwać delikatnych odnóży), kolor ciała od ciemno zielonego do żółtego, owad ten dorasta do 10 cm długości. Ciekawostką u tego gatunku owada jest to, że w razie niebezpieczeństwa oprócz ucieczki może wydzielić cuchnącą ciecz. Rozwój larw trwa do pół roku a życie dorosłego owada zwykle nie przekracza 5 miesięcy. Aktywny nocą, wszystkie oznaki aktywności za dnia mogą oznaczać niedożywienie, odwodnienie lub chorobę owada.

Hodowla
Patyczak ten w warunkach hodowlanych rozmnaża się poprzez partenogenezę. Dorosła samica składa jaja w dość interesujący sposób, przykleja je do roślin, kawałków gałązek, kory lub innych części wystroju terrarium a nawet do szyb. By ułatwić sobie zbieranie jajeczek możemy położyć w kącie terrarium kawałek wilgotnej ligniny lub waty a z pewnością je tam złoży. Jajka inkubujemy w specjalnych inkubatorach lub zostawiamy je w terrarium. Lecz inkubując jajka procent wyklutych młodych jest wyższy.

Żywienie

Głównym składnikiem diety owadów powinny być liście jeżyn i malin. W razie braku tego rodzaju pożywienia można próbować karmić liśćmi trzykrotki (wybieramy gatunki, które nie mają "włosków" na liściach), bluszczu, dębu i róży. Należy unikać podawania naci pietruszki oraz sałaty. Gałązki z pożywieniem wkładamy do wąskiego wazonu a następnie wkładamy do terrarium. Na zimę dobrze jest zamrozić zapasy pożywienia.


Terrarium
Terrarium powinno być przewiewne. Na dno kładziemy kawałki ręcznika jednorazowego (dobrze chłoną wilgoć), w pojemniku hodowlanym trzeba umieścić kawałki gałązek (po odpowiednim przygotowaniu) Wielkość terrarium zależne jest od ilości hodowanych w nim owadów. Polecana wielkość wynosi 30/20/20-50 cm (dł./szer./wys.). Tylną ścianę terrarium możemy wykleić kawałkami kory lub korka. Temperatura w terrarium powinna wynosić 23-27°C. Wilgotność na poziomie 60-70% (raz dziennie najlepiej wieczorem zraszamy terrarium letnia odstana wodą).

opracowała: Kasia Podgórska
UWAGA KATALOG W BUDOWIE!W CHWILI OBECNEJ PREZENTUJEMY WYLĄCZNIE ZDJĘCIA. DANE WPISANE W TEKSTY SA NIE AKTUALNE JESZCZE.