Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!
Data modyfikacji: 2020-12-07 18:41
Straszyki >> Parapachymorpha zomproi

Parapachymorpha zomproi

Odkrywca: Fritzsche & Gitsaga Rok: 2000 Nie wymaga rejestracji
Nazwa łacińska: Parapachymorpha zomproi
PSG: 224
Aktywność: Dzienna
Rozmnażanie: płciowe i partenogenetyczne
Żywienie_odnosnik: nie wybieraj nic
Wydzielanie substancji chemicznej: Nie
Sposób składania jaj: Zakopuje
Trudność hodowli: Łatwy w hodowli
Odnośnik do opisu: Parapachymorpha zomproi

Opis gatunku:

Nazwa polska: ?

Pochodzenie: Tajlandia
Rozmnażanie: płciowo, partenogenetycznie (prawdopodobnie)
Wielkość: samica - 9cm, samiec - 8cm

O gatunku

Parapachymorpha zomproi (podrodzina: Pachymorphinae) jest patyczakiem pochodzącym z Tajlandii. Gatunek ten sklasyfikowany został w 2000r. przez Fritzsche i Gitsaga mimo że odkryty został dużo wcześniej. W hodowlach pojawił się już w 1997 roku. Gatunek łatwy w utrzymaniu o dużym potencjale rozrodczym. Polecam początkującym hodowcom.


Jak rozpoznać

Samica
Dorasta do 9-11 cm (nie licząc kończyn). Ogólnie mówąc jest znacznie masywniejsza od samca. Charakterystyczną cechą tego gatunku jest obecność płaskich blaszek na drugiej parze odnóży u samicy. Po około 2-3 tygodniach po ostatniej wylince samica zaczyna składać jaja (w sumie około 200- 300 jaj). Jaja zrzucane są na powierzchnię podłoża.

Samiec
Jak u większości patyczaków jest drobniejszy od samicy. Osiąga długość ciała 7-9 cm. Podobnie jak u reszty patyczaków również tutaj samiec żyje krócej po ostatniej wylince od samicy.

Podobne gatunki
Parapachymorpha quadrispinosa i spinosa mają wyrostki na grzbiecie i nie ma u samicy charakterystycznych blaszek na kończynach.


Hodowla

Dorosłe owady
Odpowiada im temperatura pokojowa 20-23 C. Nie wymaga wysokiej wilgotności - wystarcza spryskanie raz w tygodniu lub obecność wilgotnego podłoża.

Młode owady
Młode lęgną się po 4-6 miesiącach po złożeniu przy inkubacji w temperaturze pokojowej. Młode są bardzo ruchliwe i ostrożnie trzeba się z nimi obchodzić (łatwo odrzucają kończyny). Poza tym młode w ciągu 24 godzin podejmują zazwyczaj pokarm, którego poszukiwania rozpoczynają bezpośrednio po wyprostowaniu kończyn i podjęciu aktywności ruchowej. Młode rosną szybko, a dzięki połączeniu bardzo niskiej śmiertelności z dużą wykluwalnoścą powoduje że gatunek ten śmiało mogę polecić nawet początkującym miłośnikom straszykowatych.

Żywienie
Wszystkie stadia rozwojowe przyjmują liście jeżyny.


Terrarium

Do utrzymania jednej pary wystarcza terrarium średniej wielkości.

 

opracował: Wojciech Dziura
UWAGA KATALOG W BUDOWIE!W CHWILI OBECNEJ PREZENTUJEMY WYLĄCZNIE ZDJĘCIA. DANE WPISANE W TEKSTY SA NIE AKTUALNE JESZCZE.