Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!




Data modyfikacji: 2020-12-07 18:12
Straszyki >> Pseudophasma acanthonota

Pseudophasma acanthonota

Odkrywca: Redtenbacher Rok: 1906 Nie wymaga rejestracji
Nazwa łacińska: Pseudophasma acanthonota
PSG: 189
Aktywność: Dzienna
Rozmnażanie: płciowe
Biotop: np. Drzewa, Krzewy, Skały itp, xxx nad poziomem morza itp
Temperatura °C: W dzień XX°C, w nocy nie niżej niż YY°C
Wilgotność powietrza %: np. W dzień XX-ZZ%, w nocy nie niżej niż XX-VV%.
Żywienie_odnosnik: nie wybieraj nic
Wydzielanie substancji chemicznej: Nie
Sposób składania jaj: Zakopuje
Trudność hodowli: Łatwy w hodowli

Opis gatunku:

Występowanie - Wenezuela

O gatunku - jest to kolejny gatunek z rodziny Pseudophasmatinae, odkryty w 1906 roku przez Retenbachera w Wenezueli. Wyposażony jest w duże, czarne skrzydła, zdolny do aktywnego lotu. Za głową występują dwa rzędy „włosków”, które w razie niebezpieczeństwa wytwarzają przykry zapach. Potrafi bardzo szybko się poruszać.

Wygląd - samica mierzy 7,5cm długości, jest ciemnobrązowa, niekiedy czarnawa, nogi do białych kolan są ciemnobrązowe, nawet czarne, a za kolanami jasnobrązowe. Czułki długie, długości 7cm w biało-czarne paski. Głowa w czarno-brązowe paski. Za nią występują dwa rzędy czegoś na wzór włosków, które w razie niebezpieczeństwa wydzielają przykry zapach. Oczy są żółto-czarne. Pierwsza para skrzydeł jest mała (5x10mm), ma kształt „rybich łusek”, jest brązowa. Druga para skrzydeł pokrywa cały odwłok, jest czarna i umożliwia aktywny lot. Gdy skrzydła są złożone ich widoczna część jest brązowa. Samiec mierzy 4,5-5cm. Wyglądem bardzo przypomina samicę jest tylko od niej mniejszy. Ubarwienie analogiczne jak u samicy, czułki również paskowane o długości 5cm. Posiada również skrzydła, które pozwalają mu na aktywny lot.

Terrarium - pomieszczenie wybieramy w zależności od ilości hodowanych osobników. Dla kilku sztuk wystarczy terrarium średniej wielkości, lecz nie ma co ukrywać oczywiście im większe tym lepsze. Większe terrarium pozwala owadom ułatwia im poruszanie się, lot, a także sprzyja ich rozwojowi. Podłoże wysypujemy torfem lub włókniną kokosową utrzymującą wilgotność. Preferują dobrze wentylowane, jasne pomieszczenia o temp. rzędu 18-25°C z nie za wysoką wilgotnością wahającą się w granicach 40-60%. Całe terrarium dobrze jest spryskiwać wodą przynajmniej raz dziennie, żeby zapewnić odpowiednią wilgotność. Należy pamiętać o wymianie liści na świeże, ponieważ pojawiające się na starych liściach pleśnie i grzyby są zabójcze dla tych owadów.

Rozmnażanie - w przeciwieństwie do swojego kuzyna P. rufpes gatunek ten rozmnaża się płciowo. Samiec potrafi bardzo długo pozostawać na samicy ;). Samica upuszcza kilka jajeczek dziennie. Jajeczka są beczułkowatego kształtu, ciemnobrązowe, chropowate, o nierównej powierzchni. Wylęg następuje po około 4 miesiącach w wilgotnym i dość ciepłym (około 24°C) otoczeniu. Rozwój samicy trwa 5 miesięcy w temp. pomiędzy 18 a 25°C, samca krócej - 4 miesiące. Dlatego samce należy trzymać w chłodniejszym otoczeniu, aby osiągnęły dojrzałość płciową na równi z samicami. Trzymane w odpowiednich warunkach: w jasnym, wilgotnym otoczeniu dożywają do 6 miesięcy.


Pożywienie - w odróżnieniu od P. rufipes zjada jeżynę i jest to jego główne pożywienie. Nie gardzi także maliną, dziurawcem zwyczajnym i rojnikiem murowym.

Opracowanie Łukasz Czok

UWAGA KATALOG W BUDOWIE!W CHWILI OBECNEJ PREZENTUJEMY WYLĄCZNIE ZDJĘCIA. DANE WPISANE W TEKSTY SA NIE AKTUALNE JESZCZE.