Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!
Data modyfikacji: 2020-12-07 18:16
Straszyki >> Pseudophasma rufipes

Pseudophasma rufipes

Odkrywca: Rok: Nie wymaga rejestracji
Nazwa łacińska: Pseudophasma rufipes
PSG: 85
Aktywność: Dzienna
Rozmnażanie: płciowe i partenogenetyczne
Biotop: np. Drzewa, Krzewy, Skały itp, xxx nad poziomem morza itp
Temperatura °C: W dzień XX°C, w nocy nie niżej niż YY°C
Wilgotność powietrza %: np. W dzień XX-ZZ%, w nocy nie niżej niż XX-VV%.
Żywienie_odnosnik: nie wybieraj nic
Wydzielanie substancji chemicznej: Nie
Sposób składania jaj: Zakopuje
Trudność hodowli: Łatwy w hodowli

Opis gatunku:

Występowanie - Peru

O gatunku - występuje w Peru, gdzie w 1906 roku odkrył go Redtenbacher, gatunek wyposażony w pięknie ubarwione skrzydła, zdolny do aktywnego lotu. Za głową dwie małe kryzy, które w razie niebezpieczeństwa wytwarzają białą ciecz o przykrym zapachu. W niewoli wszystkie populacje rozmnażają się partenogenetycznie, jednak uważa się, że samce występują na wolności.

Wygląd - samica mierzy 8cm długości, jest brązowo-czerwona, nogi do białych kolan są czarne, a za kolanami czerwone. Czułki długie w biało-czarne paski. Pierwsza para skrzydeł ma kształt małych piramid, których część jest czarna, a część czerwona, te kolorowe miejsca rozdziela biały pasek. Zabarwienie owada może być zmienne w zależności od otoczenia i oświetlenia. Druga para skrzydeł pokrywa cały odwłok, jest krwisto czerwona i umożliwia aktywny lot. Gdy skrzydła są złożone ich widoczna część jest pomarańczowo-czerwona z czarnym marmurkowaniem. Za głową dwie małe kryzy, które w razie niebezpieczeństwa wytwarzają białą ciecz o przykrym zapachu. Oczy są żółte.

Terrarium - pomieszczenie wybieramy w zależności od ilości hodowanych osobników. Dla kilku sztuk wystarczy terrarium średniej wielkości, lecz nie ma co ukrywać, oczywiście im większe tym lepsze. Większe terrarium ułatwia im poruszanie się, lot, a także sprzyja ich rozwojowi. Podłoże wysypujemy torfem lub włókniną kokosową utrzymującą wilgotność. Preferują dobrze wentylowane pomieszczenia o temp. rzędu 20-22°C z nie za wysoką wilgotnością wahającą się w granicach 40-60%. Całe terrarium dobrze jest spryskiwać wodą przynajmniej raz dziennie.

Rozmnażanie - w niewoli rozmnażają się przez partenogenezę, naukowcy wierzą, że na wolności płciowo. Samica składa jedno beczułkowate, chropowate, o nierównej powierzchni jajeczko dziennie. Wylęg następuje po 3-4 miesiącach w wilgotnym i dość ciepłym (około 24°C) otoczeniu. Dorosły owad żyje około 3 miesięcy. Cały rozwój trwa 5 miesięcy.


Pożywienie - przede wszystkim ligustr, można także podawać bez, czasami przyjmują też dziurawiec zwyczajny (Hypericum), bardzo rzadko jeżyna.

Opracowanie Łukasz Czok

UWAGA KATALOG W BUDOWIE!W CHWILI OBECNEJ PREZENTUJEMY WYLĄCZNIE ZDJĘCIA. DANE WPISANE W TEKSTY SA NIE AKTUALNE JESZCZE.