Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!
Data modyfikacji: 2020-12-07 18:34
Straszyki >> Ramulus artemis - Patyczak wietnamski

Ramulus artemis - Patyczak wietnamski

Odkrywca: Saussure Rok: 1870 Nie wymaga rejestracji
Nazwa łacińska: Ramulus artemis
PSG: 144
Nazwa polska: Patyczak wietnamski
Aktywność: Dzienna
Rozmnażanie: partenogenetyczne
Żywienie_odnosnik: nie wybieraj nic
Wydzielanie substancji chemicznej: Nie
Sposób składania jaj: Zakopuje
Trudność hodowli: Łatwy w hodowli
Odnośnik do opisu: Ramulus artemis - Patyczak wietnamski

Opis gatunku:

Nazwa polska: patyczak wietnamski
Pochodzenie: Wietnam
Rozmnażanie: partenogenetycznie
Wielkość: samica - 12cm, samiec - ?cm

O gatunku

Dość duży patyczak, łatwy w hodowli. Dorosły patyczak wietnamski składa ogromne ilości jaj, uważaj aby po pewnym czasie nie mieć w domu inwazji małych patyczaków wietnamskich. ;). Jedna samica składa średnio ponad cztery jaja na dobę (potwierdzone doświadczalnie przez Michała Pioterka). Procent wyklucia z jaj jest bardzo wysoki i wynosi około 95%.


Jak rozpoznać

Samica
Brązowa lub zielona. Brak różków, które często wystepują w rodzaju Ramulus. Czułki dość krótkie. Przed końcem odwłoka, na spodniej części widoczny jest kolec. Oko ukryte w czarnym, pionowym pasku ciągnącym się w poprzek głowy.

Samiec
W hodowlach nie wystepuje.

Młode
Delikatne z długimi nogami, tuż po wykluciu osiągają 1,4cm. Koloru brązowo-zielonego z czarnym punktem na końcu części brzusznej.

Jaja
Mają 3,5mm długości, spłaszczone, są zakończone wieczkiem w kształcie korony.


Hodowla

Dorosłe owady
Wymagają odpowiednio dużego terrarium, o wysokości minimum 30cm. Nie są wybredne pod względem pożywienia, jedzą prawie wszystko, liście jeżyny, maliny, pożeczki, nawet sałaty czy trzykrotki. Czas życia dorosłego owada: od 5 do 7 miesięcy.

Młode owady
Uważaj na ich delikatne nogi, bardzo łatwo je gubią. Zwróć uwagę, aby nie pryskać wodą bezpośrednio na nowo wyklute owady. Bardzo często przyklejają się wtedy do ścianek terrarium i padają. Wylęg następuje po 2 miesiącach. Rozwój trwa 4-5 miesięcy w temperaturze 18-25 st.C, raczej wilgotnym (wystarczy raz dziennie spryskać letnia wodą) i jasnym pomieszczeniu. Jedzą to co dorosłe owady.

Jaja
Można je zarówno zostawić w terrarium lub wyciągnąć i przełozyć do inkubatorka. Utrzymuj średnią wilgotność i temperaturę około 25 st.C. Wahania temperatury (+3st.C / -5st.C) nie wpływają znacznie na procent wyklucia.

Żywienie
Brak jakichkolwiek kłopotów. Jedzą praktycznie wszystko, od sałaty, poprzez liście trzykrotki, aż po jeżynę.


Terrarium

Zadbaj o terrarium, którego wysokość ma minimum 30cm. Dla czterech dorosłych owadów wystarczy 40x25x30 [dl/szer/wys]. Ważne, aby w terrarium były poumieszczane gałęzie wystające od podłoża aż po sam jego wierzch. Im owady są mniejsze tym więcej i cieńszych gałęzi należy umieścić, w miarę jak owady rosną usuwamy te cienkie, zamieniając je na grubsze. Podsumowując: małe owady = cienkie patyki, duże owady = grubsze patyki. Owady nie mają specjalnych wymagań co do podłoża. Równie dobrze czują się na torfie, włókninie kokosowej, jak i na papierowych ręcznikach.

opracował: Adam Popiel
UWAGA KATALOG W BUDOWIE!W CHWILI OBECNEJ PREZENTUJEMY WYLĄCZNIE ZDJĘCIA. DANE WPISANE W TEKSTY SA NIE AKTUALNE JESZCZE.