Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!




Data modyfikacji: 2020-12-07 18:32
Straszyki >> Ramulus thaii

Ramulus thaii

Odkrywca: Hausleithner Rok: 1985 Nie wymaga rejestracji
Nazwa łacińska: Ramulus thaii
PSG: 22
Aktywność: Dzienna
Rozmnażanie: płciowe i partenogenetyczne
Żywienie_odnosnik: nie wybieraj nic
Wydzielanie substancji chemicznej: Nie
Sposób składania jaj: Zakopuje
Trudność hodowli: Łatwy w hodowli

Opis gatunku:

 

Nazwa polska: patyczak tajski
Pochodzenie: Tajlandia
Rozmnażanie: płciowo
Wielkość: samica - 11cm, samiec - 8cm

O gatunku

Dość duży patyczak, stosunkowo łatwy w hodowli. Młode wymagają większej uwagi, występuje wysoka śmiertelność małych larw.

Jak rozpoznać

Samica
Dość duża, brązowa, posiada różki na głowie.

Samiec
Mniejszy i bardziej delikatny od samicy. Brak różek. Czarne, cieniutkie ciało i jeszcze cieńsze nogi. Wyłupiaste oczy są żółte i wyglądają jak łebki od szpilek. Przednia para nóg prawie tak samo długa jak całe ciało patyczaka.

Młode
Bardzo delikatne z długimi nogami.

Jaja
Mają 3,5mm długości, spłaszczone, są zakończone wieczkiem w kształcie korony. Bardzo podobne do jaj Ramulus sp., PSG 144.


Hodowla

Dorosłe owady
Wymagają odpowiednio dużego terrarium, o wysokości minimum 30cm. Dobrze czują się w temperaturze pokojowej ze średnią wilgotnością powietrza.

Młode owady
Uważaj na ich bardzo delikatne nogi, łatwo je gubią. Nie bierz na ręce młodych owadów (ze względu na ich delikatność). Przenoś je np. na liściu jeżyny. Zwróć uwagę, aby nie pryskać wodą bezpośrednio na nowo wyklute owady. Bardzo często przyklejają się wtedy do ścianek terrarium i padają. Wylęg następuje po 3 miesiącach. Procent wyklucia z jaj jest wysoki (ok. 90%), jednak wiele młodych nie dożywa trzeciej wylinki. Koniecznie zadbaj o dość wysoką wilgotność dla młodych owadów. Pomoże im to w zrzuceniu wylinek. Nie przejmuj się gdy twój mały tajski zgubi nawet dwie nogi. Bardzo często się to zdarza. Zanim dorośnie nogi mu się zregenerują.

Jaja
Można je zarówno zostawić w terrarium lub wyciągnąć i przełozyć do inkubatorka. Utrzymuj średnią wilgotność i temperaturę około 25 st.C. Wahania temperatury (+3st.C / -5st.C) nie wpływają znacznie na procent wyklucia.

Żywienie
Nie są wybredne pod względem pożywienia, jedzą prawie wszystko, liście jeżyny, maliny, pożeczki, nawet sałaty.


Terrarium

Zadbaj o terrarium, którego wysokość ma minimum 30cm. Dla czterech dorosłych owadów (dwie pary) wystarczy 30x30x30 [dl/szer/wys]. Ważne, aby w terrarium były poumieszczane gałęzie wystające od podłoża aż po sam jego wierzch. Im owady są mniejsze tym więcej i cieńszych gałęzi należy umieścić, w miarę jak owady rosną usuwamy te cienkie, zamieniając je na grubsze. Podsumowując: małe owady = cienkie patyki, duże owady = grubsze patyki. Owady nie mają specjalnych wymagań co do podłoża. Równie dobrze czują się na torfie, włókninie kokosowej, jak i na papierowych ręcznikach.

 

opracował: Adam Popiel
UWAGA KATALOG W BUDOWIE!W CHWILI OBECNEJ PREZENTUJEMY WYLĄCZNIE ZDJĘCIA. DANE WPISANE W TEKSTY SA NIE AKTUALNE JESZCZE.