Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!




Data modyfikacji: 2020-12-07 18:29
Straszyki >> Rhaphiderus scabrosus

Rhaphiderus scabrosus

Odkrywca: Percheron Rok: 1844 Nie wymaga rejestracji
Nazwa łacińska: Rhaphiderus scabrosus
PSG: 82
Aktywność: Dzienna
Rozmnażanie: płciowe i partenogenetyczne
Żywienie_odnosnik: nie wybieraj nic
Wydzielanie substancji chemicznej: Nie
Sposób składania jaj: Zakopuje
Trudność hodowli: Łatwy w hodowli

Opis gatunku:

Występowanie - wyspa Reunion na Oceanie Indyjskim.


O gatunku - odkrył go Percheron w 1844 roku na wyspie Reunion, wyspa ta znajduje się na Oceanie Indyjskim i jest jedynym miejscem występowania tego owada. Posiada piękne zielone ubarwienie, którym może konkurować z jego kuzynem liśćcem. Wyraźny jest dymorfizm płciowy. Samce są bardzo „wymagające”... w stosunku do samicy i mogą uniemożliwić linienie, spędzając kilka dni na jej grzbiecie.


Wygląd - samica 7-9cm wielkości, zielona, bezskrzydła, od góry zieleń ta jest wręcz rażąca, zaś od spodu trochę ciemniejsza, całe ciało gładkie, za głową cztery pomarańczowo-żółte wyrostki, na grzbiecie biegną dwa rzędy takich samych wyrostków - od 6 do 12, podobne wyrostki tylko mniejsze biegną wzdłuż boków tułowia, po bokach tułowia występują również dwa żółto-czerwone paski, wzdłuż całego ciała po stronie grzbietowej mogą występować czarne plamki, nogi zielone i delikatne, ostatnia para przy ciele zaopatrzona w czerwone plamy odstraszające „intruza”, przy goleniach występują drobne kolce, oczy żółte. Samiec 6-6,5cm, smuklejszy, również bezskrzydły, ubarwiony na brązowo z lekkimi odcieniami czerwieni, wzdłuż podziałek segmentów odwłoka biegną czarne pasy, wyrostki na tułowiu są mniejsze niż u samicy, samice powinny żyć 4-6 miesięcy, samce krócej.


Terrarium - terrarium średniej wielkości, straszyki te nie są duże, lecz większe terrarium sprzyja ich rozwojowi. Na dno kładziemy kilkucentymetrową warstwę torfu lub włókniny kokosowej, ponieważ podłoża te utrzymują niezbędną wilgoć. Temperatura powinna utrzymywać się na poziomie 20-25°C, a wilgotność około 50-70%. Pomieszczenie hodowlane powinno być dobrze wentylowane. Całe terrarium spryskujemy ciepłą wodą dwa razy dziennie. Wewnątrz dobrze jest umieścić rozgałęzione konary w bezpośrednim sąsiedztwie z roślinami przeznaczonymi na pokarm, ułatwi to straszykom przemieszczanie się.


Rozmnażanie - płciowo, w przypadku gdy nie ma samca rozmnażają się partenogenetycznie. Kopulacja trwa ponad godzinę, samiec jest w stanie pozostawać na samicy nawet kilka dni. Lepiej jest trzymać mniej samcow niż samic, ponieważ pozostawając na samicy bardzo ją wyczerpują..., ;) przez to samica może mieć kłopoty z wylinką. Samica rozrzuca po terrarium od 2 do 4 jajeczek dziennie. Jajeczka mają 2mm długości i są brązowe z małą białą kropeczką z boku i pomarańczowym wieczkiem. Żyją od 3 do 5 miesięcy. Wylęg następuje po 4-5 miesiącach w temp. 20-25°C, przy około 70% wilgotności. Świeżo wylęgnięte larwy mają 1cm długości i są rażąco żółte z czerwonym paskiem na grzbiecie. Jajeczka dobrze jest zabrać do inkubatorka z dość wysoką wilgotnością i temperaturą, wtedy wylęg nastąpi szybciej i będzie liczebniejszy.


Pożywienie - przeważnie rododendron, ale stopniowo przyzwaczajane do jeżyny również ją zjadają. Jedzą również eukaliptus i dziurawiec zwyczajny (Hypericum). Dla młodych liści powinny być ucinane i kładzione na dna terrarium, ponieważ mogą mieć kłopoty ze znalezieniem pokarmu.

Opracowanie  Łukasz Czok

UWAGA KATALOG W BUDOWIE!W CHWILI OBECNEJ PREZENTUJEMY WYLĄCZNIE ZDJĘCIA. DANE WPISANE W TEKSTY SA NIE AKTUALNE JESZCZE.