Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!
Data modyfikacji: 2020-12-07 18:28
Straszyki >> Sceptrophasma hispidulum

Sceptrophasma hispidulum

Odkrywca: Rok: Nie wymaga rejestracji
Nazwa łacińska: Sceptrophasma hispidulum
PSG: 183
Aktywność: Dzienna
Rozmnażanie: płciowe i partenogenetyczne
Biotop: np. Drzewa, Krzewy, Skały itp, xxx nad poziomem morza itp
Temperatura °C: W dzień XX°C, w nocy nie niżej niż YY°C
Wilgotność powietrza %: np. W dzień XX-ZZ%, w nocy nie niżej niż XX-VV%.
Żywienie_odnosnik: nie wybieraj nic
Wydzielanie substancji chemicznej: Nie
Sposób składania jaj: Zakopuje
Trudność hodowli: Łatwy w hodowli

Opis gatunku:

Nazwa polska: patyczak rdzawy
Pochodzenie: Andamany
Rozmnażanie: płciowo
Wielkość: samica - 8cm, samiec - 6cm

O gatunku


Patyczak sklasyfikowany przez Wood-Mason w 1873 r. W naturze spotykane w Andamanach, wyspach na Morzu Indyjskim. Zarówno samiec jak i samica na końcu odwłoka posiada dwa krótkie, palczaste wyrostki (patrz zdjęcie pod opisem).
Owady te potrafią zmieniać swoją barwę na kolor rdzawy, dzięki czemu polska nazwa brzmi patyczak rdzawy. Patyczak nabiera tego koloru pod wpływem dotknięcia owada, nagłej zmiany wilgotności w terrarium, a także wtedy gdy jest ciemno.

Jak rozpoznać

Samica
Najczęściej barwy jasnobrązowej. Dość krótkie czułki. Długość ciała mieści się w przedziale 7-8 cm. Odwłok wyraźnie grubszy od pozostałych części ciała.

Samiec
Najczęściej barwy ciemniejszej niż samica. Tak jak samica posiada dość krótkie czułki. Jest jednak mniejszy i szczuplejszy od samicy. Długość ciała mieści się w przedziale 5-6 cm.

Młode
Młode po wykluciu są jasnobrązowej barwy ciała, o długości około 1,5 cm. Często mają zawinięty ku górze odwłok. Pokarm zaczynają przyjmować po 2-3 dniach od wylęgu.

Jajeczka
Podłużne, z wyraźnie zaznaczonymi dwoma końcami. Na każdym z końców występują charakterystyczne struktury, kształtem przypominające włoski (patrz zdjęcie pod opisem).
Samica przykleja jaja do gałązek i innych elementów wystroju terrarium.


Hodowla

Dorosłe owady
Dorosłe patyczaki trzymamy w terrarium, w którym wilgotność powinna być utrzymywana na poziomie około 65%. Temperatura optymalna to około 24 st.C.

Młode owady
Młode powinny mieć utrzymywaną stałą wilgotność około 70% oraz temperaturę około 26 st.C. W niższej temperaturze ich cykl rozwojowy ulega wydłużeniu, a w niższej wilgotności mają skłonność do utraty kończyn podczas przechodzenia wylinki.

Jajeczka
Inkubacja jaj trwa około 1,5 - 2 miesięcy. Tak jak w przypadku wielu innych gatunków patyczaków, powinno się dbać o utrzymywanie stałej wilgotności i temperatury, oraz o dobrą wentylację by jajka nie zaczęły pleśnieć.

Żywienie
Zarówno młode jak i dorosłe osobniki żywią się liśćmi jeżyny, maliny, truskawki oraz poziomki.


Terrarium

Jako podłoże stosujemy włókninę kokosową lub ligninę. Ważne jest umieszczenie kilku gałązek (przyklejane są do nich jajka). Dla dwóch par wystarczy terrarium o wymiarach 20x20x25 (dł/szer/wys).

 

Opracowanie: Łukasz Wiśniewski
UWAGA KATALOG W BUDOWIE!W CHWILI OBECNEJ PREZENTUJEMY WYLĄCZNIE ZDJĘCIA. DANE WPISANE W TEKSTY SA NIE AKTUALNE JESZCZE.