Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!




Data modyfikacji: 2020-12-07 18:18
Straszyki >> Sungaya inexpectata - straszyk filipiński

Sungaya inexpectata - straszyk filipiński

Odkrywca: Rok: Nie wymaga rejestracji
Nazwa łacińska: Sungaya inexpectata
PSG: 195
Nazwa polska: Straszyk filipiński
Aktywność: Dzienna
Rozmnażanie: partenogenetyczne
Żywienie_odnosnik: nie wybieraj nic
Wydzielanie substancji chemicznej: Nie
Sposób składania jaj: Zakopuje
Trudność hodowli: Łatwy w hodowli
Odnośnik do opisu: Sungaya inexpectata - straszyk filipiński

Opis gatunku:

Występowanie - Filipiny


O gatunku - zamieszkuje Filipiny, gdzie całkiem niedawno w 1996 roku odkrył go znany niemiecki biolog Oliver Zompro. Niewielki kolczasty straszyk. Na głowie posiada dwa swego rodzaju kolczaste kołnierze. W niewoli wszystkie populacje rozmnażają się partenogenetycznie, jak dotąd samiec tego gatunku nie został odnaleziony.


Wygląd - samica mierzy 8cm długości, jest brązowa, mogą występować też zielone naloty. Niektóre nimfy mogą być jasnozielone. Całe ciało pokryte jest drobnymi kolcami. Na grzbiecie 4 duże wyrostki, które pojawiają się po 4 wylince. Na głowie ciekawe kolczaste kołnierze barwy brązowo-zielonej. Czułki długie, biało-czarne. Na końcu odwłoka duże rostrum. Młode są brązowe. Mierzą 1,5cm długości, czułki mają 8mm. Tuż za głową mają kilka małych kolców. Po 2 wylince na 6 segmencie odwłoka po stronie grzbietowej pojawia się czarny kolec. Po 4 wylince pojawią się 4 kolce na grzbiecie.


Terrarium - pomieszczenie wybieramy w zależności od ilości hodowanych osobników. Dla kilku sztuk wystarczy terrarium średniej wielkości, lecz nie ma co ukrywać, oczywiście im większe tym lepsze. Podłoże wysypujemy piaskiem lub mieszaniną piasku z torfem. Grubość podłoża nie może być mniejsza niż 3cm, ponieważ samice zakopują w nim jajeczka. Preferują dobrze wentylowane pomieszczenia o temperaturze rzędu 20-25°C z nie za wysoką wilgotnością, wahającą się w granicach 40-60%. Całe terrarium dobrze jest spryskiwać wodą przynajmniej dwa razy dziennie.


Rozmnażanie - w niewoli rozmnażają się przez partenogenezę. Jak dotąd samców nie odnaleziono. Samica zakopuje jajeczka w piasku. Dlatego lepiej jest wysypać dno piaskiem, a nie torfem. Piasek jest dla nich lepszy. Jajeczka są brązowe z ciemnym wzorkiem, czarnym spodem i wieczkiem. Wylęg następuje po 4-5 miesiącach w wilgotnym i dość ciepłym (około 25°C) otoczeniu. Dorosły owad żyje około 6 miesięcy. Cały rozwój trwa 5-6 miesięcy. Młode po wykluciu są brązowe, niektóre są zielone. Mierzą 1,5cm długości, czułki mają 8mm.


Pożywienie - najchętniej jeżyna, niepogardzą także maliną, różą, dębem i bluszczem. Mogą też zjadać liście kasztanowca.

Opracowanie Łukasz Czok

UWAGA KATALOG W BUDOWIE!W CHWILI OBECNEJ PREZENTUJEMY WYLĄCZNIE ZDJĘCIA. DANE WPISANE W TEKSTY SA NIE AKTUALNE JESZCZE.